Zaręczyny i co dalej? – czyli od czego zacząć przygotowania do ślubu?
11 lutego 2022
Show all

Kolejnym istotnym punktem w drodze do organizacji idealnego wesela jest wybór kamerzysty i fotografa. Należy zaznaczyć jednak, że wiele par nie zawsze decyduje się na obydwie opcje. W naszej karierze zawodowej spotkaliśmy się z sytuacjami, gdy Młoda Para na początku kategorycznie zarzekała się, że wystarczy tylko fotograf lub tylko kamerzysta, aby zapisać ich wspomnienia, a w ostatniej chwili szukali wolnego terminu, ponieważ zmienili zdanie.

Przy wyborze odpowiedniego kamerzysty i fotografa na pewno najważniejsze jest zapoznanie się z ich twórczością. Każdy profesjonalista ma swoją stronę internetową, bądź udostępnia swoje materiały, jako portfolio na instagramie lub facebook’u. Warto zapytać znajomych, czy znają kogoś godnego polecenia, poczta pantoflowa jest w dzisiejszych czasach najlepszą reklamą. Nigdy nie popełnij błędu i nie bierz kogoś w „ciemno”, nawet jeśli to znajomi Ci go polecają. Każdy ma inny gust i oczekuje czegoś innego, a więc zawsze sprawdź czy twórczość danego kamerzysty lub fotografa jest tym czego oczekujecie. 

Kamerzysta – na co zwrócić uwagę?

Obecnie na rynku jest ogromny wybór kamerzystów, którzy wyróżniają się profesjonalnym sprzętem i innowacyjnymi pomysłami na stworzenie Waszego pamiątkowego filmu. Przy tak trudnym zadaniu, jakim jest podjęcie ostatecznej decyzji, warto podążać według następujących wskazówek:

 • Zapoznaj się z twórczością danej firmy, abyście po otrzymaniu od kamerzysty Waszego filmu nie byli rozczarowani to w końcu pamiątka na całe życie. W celu zapoznania się z naszymi projektami zapraszamy do kontaktu e – mailowego, bądź telefonicznego, który znajdziecie na naszej stronie w zakładce Kontakt.
 • Zapytaj o czas realizacji (montażu) Waszego filmu, wiadomo, że każdemu zależy, aby dostać film jak najszybciej i na nowo przeżyć emocje z tego dnia. U nas za niewielką dopłatą może to potrwać tylko 14 dni!
 • Dowiedz się jakie pakiety oferuje dana firma oraz jakie elementy wchodzą w ich skład. Oczywiście zwróć uwagę na cenę, która może się różnić w zależności od obszerności usług w danym pakiecie oraz liczbę operatorów. Zazwyczaj Młodej Parze oferowane są również tzw. opcje dodatkowe, w których skład wchodzi np. dron, wydłużenie filmu o dodatkowe minuty, dodatkowy operator, dzięki któremu zostanie uchwycone więcej wspaniałych momentów, dodatkowy pendrive w eleganckim etui z Waszym filmem, który jest idealnym pomysłem na prezent dla najbliższych. Istnieje również możliwość nagrania pleneru, który dopełni całość filmu weselnego. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, którą znajdziecie pod adresem: https://pistudio.pl/oferta-slubna-2/ .
 • Istotna jest również godzina, do której operatorzy kamer będą nagrywać Wasz ślub. Zdarza się, że są oni obecni tylko do 22, a więc warto zwrócić na to uwagę przy rozmowie z kamerzystą. Nasi operatorzy są z Wami zawsze od przygotowań do godziny 1.00, a więc do końca oczepin, które również są warte uwiecznienia.
 • Przy podpisywaniu umowy zwróćcie uwagę na długość Waszego filmu. W dzisiejszych czasach odchodzi się już od 4 godzinnych seansów, w których zawarta jest cała msza święta. U nas jest to zawarte w czasie od 60 nawet do 120 min. Jest to esencja najważniejszych momentów wesela. Dzięki czemu przeżyjecie ten dzień jeszcze raz, a goście, którym pokazujecie Wasz film nie będą znudzeni.
 • Sprzęt do nagrywania – to bardzo istotna sprawa przy tworzeniu filmów, ponieważ to on wpływa na efekt końcowy zdobytego materiału. Dopytaj podczas rozmowy na jakim sprzęcie dana firma pracuje, czy posiada rejestratory dźwięku, których wysoka jakość jest niezbędna do czystego dźwięku podczas nagrania najważniejszego momentu tego dnia, czyli Waszej przysięgi.
 • Opłaty dodatkowe za ekipę filmową, czyli dojazd, nocleg, talerzyk. Organizując wesele takie opłaty są niestety nieuniknione. Podpisując umowę z firmą z innej części Polski niż miejsce ślubu, w budżet należy doliczyć nocleg dla operatorów. Zwrot za dojazd jest sprawą indywidualną i zależy od danej firmy, więc polecamy dopytać o to przy podpisywaniu umowy. Bez względu na to skąd przyjedzie ekipa zawsze trzeba brać pod uwagę opłatę za talerzyk  na sali weselnej. Warto jednak dopytać właścicieli Waszej sali, bo być może uda się wynegocjować lepszą cenę za stolik dla tzw. obsługi, w której skład wchodzą m. in. kamerzyści, fotograf, Dj lub zespół weselny itp.

Fotograf – na co zwrócić uwagę?

Tak jak przy wyborze kamerzystów rynek jest naprawdę bogaty. Można przebierać dowoli. W tym przypadku również idealnie sprawdzi się poczta pantoflowa. Dlatego pytajcie znajomych i przyjaciół oraz oglądajcie ich materiał ślubny.

Warto zwrócić uwagę na:

 • ilość otrzymanych oraz wywołanych zdjęć;
 • cenę usługi z plenerem oraz bez. Pamiętajcie, że są piękne miejsca na plener, lecz opłata za wejście leży po Waszej stronie;
 • formę otrzymanych zdjęć (etui, pendrive, płyta CD);
 • czas pracy i późniejszej obróbki zdjęć;
 • tak jak w przypadku kamerzysty trzeba liczyć się z opłatą za dojazd, talerzyk lub/i nocleg.

Zapewne zadajecie sobie pytanie: Co wybrać? Kamerzystę czy fotografa? A może obydwie opcje? Z naszego zawodowego doświadczenia stanowczo polecamy zdecydowanie się na dwie opcje. Dlaczego? Przede wszystkim film to pamiątka na lata, której żadne zdjęcie nie odda w taki sam sposób, jak ujęcie z klatki filmowej. Nie ma nic piękniejszego, jak odtworzenie przysięgi swoim dorosłym już dzieciom oraz przypominanie sobie jej w chwilach zwątpienia, w końcu to te słowa mają być drogowskazem Waszego małżeństwa. Dzień ślubu jest przepełniony emocjami, które wpływają zarówno na Młodą Parę, jak i gości weselnych, dlatego nagrany film będzie idealną okazją do wspólnego przypomnienia sobie momentów, które nam tego dnia umknęły. Natomiast zdjęcie jest uchwyceniem konkretnego, pięknego momentu. To złapanie wyjątkowej sekundy Waszego Dnia. Dzięki zdjęciom, które dostaniecie od fotografa możecie stworzyć własny album lub wywołać wspomnienia na dużym formacie, aby cieszyć się nimi każdego dnia.

Naszym zdaniem nie warto rezygnować i wybrać tylko jedną z opcji, ponieważ czasu nigdy już nie cofniemy, a piękne i niezapomniane chwile zostaną z nami na lata zachowane w różnych formach. Przemyślcie to!

Ściskamy! Zespół PI Studio – zatrzymaj chwile na dłużej…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *