PI Studio – Poradnik i Inspiracje Ślubne
11 marca 2021
Zatrzymaj chwilę na dłużej…– czyli Fotograf i Kamerzysta na weselu
9 maja 2023
Show all

Nie ulega wątpliwości, że zaręczyny są jednym z najważniejszych momentów w życiu młodej pary. Kobieta widząc pierścionek na palcu automatycznie snuje w głowie wizje tego Cudownego Dnia. Wyobraża sobie, jak wygląda w białej sukni, z długim welonem lub wiankiem we włosach. Jak wygląda udekorowany kościół, sala i każdy detal. Jest to ten dzień, w którym czuje się najważniejsza i najpiękniejsza na świecie, a cała uwaga skupiona jest głównie na niej i na Panu Młodym. Mężczyźni podchodzą to tego trochę chłodniej i bardziej zadaniowo 😉 A więc podpowiemy Wam co zrobić, aby pełna skrajnych emocji przyszła Panna Młoda i bojowo nastawiony Pan Młody przeżyli czas przygotowań, jak najlepiej. Doradzimy Wam od czego zacząć, aby organizacja Waszego Dnia nie kojarzyła się z przykrymi obowiązkami i masą rzeczy do załatwienia, lecz dobrą zabawą, która będzie początkiem Waszej wspólnej historii 🙂


Bez daty ślubu ani rusz!

Zastanówcie się wspólnie, czy zależy Wam na konkretnej dacie, która jest dla Was ważna. Może jest to data, kiedy się poznaliście? Może rocznica ślubu Waszych rodziców? Z własnego doświadczenia możemy podpowiedzieć, że jest to ciekawy akcent, który wpisze się w Waszą historię. U nas zupełnie przypadkowo jedyny wolny termin na naszej wymarzonej sali weselnej był w urodziny mamy Panny Młodej. W dniu przyjęcia weselnego w delikatny sposób zaakcentowaliśmy, że to nie tylko nasze święto,  a cudowne i wzruszające wspomnienia zostaną na lata 🙂 Mając wstępnie wybraną datę ślubu łatwiej przejść do kolejnych kroków.


Kościół / Urząd Stanu Cywilnego

Jest to pierwsze miejsce, do którego warto się udać, gdy zaczynamy organizację ślubu. Mając wybraną datę o wiele prościej jest ustalić szczegóły z księdzem lub urzędnikiem wyznaczając ostateczną datę, kiedy powiedziecie sobie sakramentalne „TAK!”. Zapytacie pewnie – co dalej? 🙂 Warto dopytać o dodatkowe możliwości w trakcie mszy świętej lub ceremonii w urzędzie. Jak wygląda dekoracja oraz czy możecie wprowadzić własną dekoratorkę. Dobrym pomysłem jest dogadanie się z parą, która ma ślub przed Wami lub po Was, aby koszt dekoracji podzielić na pół. Podczas organizacji tak dużego przedsięwzięcia warto szukać oszczędności tam, gdzie się da, lecz nie wpłynie to na jakość Waszego Dnia.

Czy istnieje możliwość wybrania czytania lub pieśni podczas mszy? Tak. Nagrywając śluby bardzo często spotykamy się z tym, że to ktoś bliski czyta czytanie lub śpiewa pieśń ze specjalną dedykacją dla Młodej Pary. To moment naprawdę wyjątkowy i wzruszający, a naszym zadaniem jest go uchwycić, abyście mogli do niego wracać.

Istotne jest również, aby dopytać o konfetti lub ryż przy wyjściu z kościoła lub urzędu. Jest to bardzo efektowe, lecz należy pamiętać, że ktoś niestety będzie musiał to później posprzątać, dlatego warto zapytać o zgodę, aby uniknąć nieprzyjemności.


Sala weselna

Polecamy, aby na tym etapie przejrzeć oferty sal weselnych, ponieważ to właśnie tam będziecie świętować z najbliższymi fakt zawarcia przez Was związku małżeńskiego. Jeśli macie wątpliwości – pytajcie!! To Wasz Dzień i to Wy macie być zadowoleni 🙂 Jeżeli nie jesteście przekonani do jakiejś sali, nie podejmujcie decyzji pochopnie. Usiądźcie razem na spokojnie i wypiszcie sale, które są w Waszej okolicy. Wybór motywu przewodniego wesela np. rustykalny lub glamour, zdecydowanie ułatwi Wam eliminacje sal, które nie wpisują się w Wasz styl. Możecie wypisać sobie pytania, które chcielibyście zadać na miejscu, dzięki czemu nic ważnego Wam nie umknie. Następnie udajcie się na wycieczkę po salach, aby każdą zobaczyć na żywo i porozmawiać z właścicielami. Warto wziąć ze sobą notes i długopis, gdzie będziecie mogli zapisywać cenę i inne istotne informacje, które w późniejszym etapie pomogą Wam podjąć ostateczną decyzję.

Podstawowe pytanie jednak brzmi na co w ogóle należy zwrócić uwagę wybierając sale na przyjęcie weselne?
Po pierwsze – ilość gości. To pierwszy i podstawowy warunek przy doborze sali, ponieważ przy organizacji kameralnego wesela nie będzie Wam potrzebna ogromna sala, która pomieści 400 osób. Przez swój ogrom może sprawić, że gości optycznie będzie wydawało się mniej, a parkiet będzie wyglądał na pusty. Natomiast jeśli planujecie duże przyjęcie weselne warto wybrać takie miejsce, gdzie goście będą czuli się komfortowo oraz będą mieli dużo przestrzeni do tańczenia i dobrej zabawy. Zwróćcie uwagę, na to jak sala wygląda z zewnątrz, a mianowicie czy posiada taras, gdzie goście będą mogli wyjść, aby odetchnąć od nadmiaru emocji oraz czy jest plac zabaw, gdzie dzieci będą mogły spędzić wspólnie czas.

Kiedy stwierdzimy, że wielkość sali spełnia nasze oczekiwania, warto dłużej przyjrzeć się kwestii jedzenia. Udane wesele to wybawieni i najedzeni goście. Pamiętajcie jednak o najważniejszej zasadzie: „Jeszcze się taki nie urodził, co by wszystkim dogodził”. To Wasz dzień i to Wy macie być zadowoleni z jego przebiegu. Każda osoba ma inny gust, lubi inne potrawy czy inny typ muzyki. Postarajcie się, aby było różnorodnie, lecz nie nakręcajcie się, ponieważ i tak zawsze znajdzie się ktoś kto będzie niezadowolony, a nie warto psuć sobie tym pięknego wydarzenia 🙂 Menu wieczoru dobierzcie tak, aby najadł się ktoś kto lubi tradycyjną kuchnię oraz ten kto lubi coś oryginalnego. Należy dążyć do utrzymania złotego środka – wtedy na pewno wszyscy goście będą najedzeni i zadowoleni 😉 Zazwyczaj sale mają różne pakiety cenowe, w których skład wchodzą inne dania – o to też warto zapytać. Podczas ustalania menu warto również dowiedzieć się, czy w cenie tak zwanego „talerzyka” wchodzi również ciasto. Bywa, że jest to oddzielna opłata, która dotyczy tzw. „słodkiego stołu” i liczona jest od osoby, co produkuje duże dodatkowe opłaty. Dlatego warto zastanowić się, czy nie wybrać tańszej opcji, którą jest zamówienie ciasta w cukierni 🙂

Trzecim istotnym punktem są opłaty dodatkowe. Większość właścicieli chętnie odpowiada na tego typu pytania, lecz w swojej karierze spotkaliśmy się z sytuacjami, gdzie po weselu została naliczona dodatkowa, wcześniej nieustalona opłata na przykład za klimatyzację, którą młodzi musieli zapłacić odpowiednio do liczby zaproszonych gości. Musimy mieć świadomość, że najczęściej należy dopłacić za pokrowce na krzesła, obrusy lub materiałowe serwetki. Często spotykamy się również z dopłatą za schłodzenie alkoholu lub pozmywanie szkła użytego na potrzeby drink baru. Zapytajcie o możliwość wystrzelenia konfetti podczas pierwszego tańca, ponieważ daje do niesamowity efekt zarówno na żywo, jak i na nagraniu. Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę to „wiejski stół”. Porozmawiajcie z właścicielami, jaki jest tego koszt, gdy zdecydujecie się na tę opcję u nich, a może warto zamówić taki stół z zewnątrz – cena może się diametralnie różnić 🙂

Jak wesele to i nocowanie gości z daleka. Trzeba pamiętać o osobach, które przyjechały specjalnie dla nas wiele kilometrów. Dopytajcie na spotkaniu z właścicielem, czy oferują pokoje dla gości oraz jaki to jest koszt, a także pamiętajcie o sobie – zazwyczaj Młoda Para nocuje na sali weselnej, aby rano być w gotowości na poprawiny. Odnośnie wyżej wymienionych poprawin – czy warto je robić i jaki to jest koszt? Znaczna część Par, dla których nagrywaliśmy śluby brało tę opcję pod uwagę. Jak będzie wyglądał ich przebieg zależy w głównej mierze od zaproszonego towarzystwa. Sądzimy, że jest to idealna okazja, aby nadrobić rozmowy, które były zaniedbane podczas poprzedniego dnia ze względu na dobrą zabawę i moc atrakcji. Koszt poprawin jest znacznie mniejszy niż kwota za wesele, jednak należy dokładnie uzgodnić warunki, aby przy ostatecznej płatności nie było niemiłej niespodzianki.

Podsumowując, jeśli przymierzasz się do organizacji ślubu, a nie wiesz od czego zacząć postępuj według następujących punktów 🙂

1. Wybierzcie wspólnie datę Waszego ślubu, pod którą będziecie dostosowywać następne elementy, które składają się na ten wyjątkowy dzień 🙂

2. Wybierz Kościół lub Urząd Stanu Cywilnego – pamiętaj, że nie zawsze musi być to parafia Panny Młodej 🙂

3. Zastanówcie się nad wyborem sali weselnej – pomocne w eliminacji będzie wybór motywu przewodniego, dzięki któremu będziecie brać pod uwagę tylko te miejsca, które do Was pasują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *